SKU: MPD20120
🇺🇸 Express Shipping From USA
⏱️ Estimated Shipping: 1-3 days
🌍 Fast International Shipping Support
🏅 Not Ready For Shipping In 72 Hours, 100% Refund
In stock
4 in stock
| Weight | 1.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 4.55 × 1.95 in |
| Material | Steel |
| Color | Natural |
| Finish | Natural |
| Quantity | Each |
| Bearing Style | Angular Contact |
| Single / Double Row | Double Row |
| Bearing Inside Diameter | 2.165 in |
| Bearing Outside Diameter | 3.543 in |
| Bearing Width | 1.415 in |
| Brand | |
| Condition | |
| Type | |
| Manufacturer Part Number | MPD20120 |
Birdcage Bearing – 2.165 in ID – 3.543 in OD – 1.415 in Wide – Double Row – Angular Contact – Steel – Natural – MPD Midget Birdcage – Each
| Germany (Berlin) | 5-7 business days |
Ignitor
Magnetic
12V
Negative
Vacuum / Mechanical
Ford 1G
Yes
Kit
Passenger Side
Water Pump
RS5000X
Twintube
Gas
4.22 in
13.76 in
Steel
Chrome
Plated
Each
Driver Side, Passenger Side
14385
Brass
Natural
Natural
Each
Center Hung
1.3 in
Steel
Chrome
Plated
Set of 4
Reverse Idler Gear
Aluminum
Blue
Anodized
Hex
Mechanical Flat Tappet
0.875 in
1.79 in