SKU: TIP2500-22
🇺🇸 Express Shipping From USA
⏱️ Estimated Shipping: 1-3 days
🌍 Fast International Shipping Support
🏅 Not Ready For Shipping In 72 Hours, 100% Refund
On backorder
| Weight | 0.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.1 × 1.25 × 1.15 in |
| Tube Shape | Swedged |
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Thread 1 Size | 5/8-18 in |
| Thread 1 Direction | Right Hand |
| Thread 2 Size | 5/8-18 in |
| Thread 2 Direction | Left Hand |
| Length | 22 in |
| Alloy | 6061.0 |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Quantity | Each |
| Variant | Yes |
| Variant Group | Suspension Tubes32 |
| Variant Column | Length |
| Brand | |
| Condition | |
| Type | |
| Manufacturer Part Number | TIP2500-22 |
Suspension Tube – 1.125 in OD – 22 in Long – 5/8-18 in Female Thread – Aluminum – Black Anodized – Each
New
Bolt-On
Moroso Logo
Aluminum
Natural
Natural
Foam
Yellow
Each
Yes
Kit
Steel
Standard
Mandrel Bend
Steel
Kit
Yes
Speed Pro
4.280 in