SKU: SEAAT992-16
🇺🇸 Express Shipping From USA
⏱️ Estimated Shipping: 1-3 days
🌍 Fast International Shipping Support
🏅 Not Ready For Shipping In 72 Hours, 100% Refund
In stock
3 in stock
| Weight | 3.713 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 4.75 × 3 in |
| Quantity | Set of 16 |
| Variant | Yes |
| Variant Group | Lifters64 |
| Variant Column | Quantity |
| Lifter Style | Mechanical Flat Tappet |
| Body Diameter | 0.842 in |
| Material | Steel |
| Color | Natural |
| Finish | Natural |
| Brand | |
| Condition | |
| Type | |
| Manufacturer Part Number | SEAAT992-16 |
Lifter – Mechanical Flat Tappet – 0.842 in OD – Chevy V8 – Set of 16
| Germany (Berlin) | 5-7 business days |
Polyurethane
Black
Natural
Kit
Yes
Black
Oxide
Each
Yes
Steel
Kit
1/2 in NPT
Female
5/8 in
P4120752AC
Competition
Seat
Bolt-On
1/8 in
Each
Aluminum
Chrome
Plated
Automatic / Manual
Natural
Set of 6
Hex
Titanium
Steel
Chrome
Plated
Hex
12 AN
Aluminum
Anodized
1.437 in
1.6 in/ft
3.66 in